Makeløs niese og Makeløs nevø er for tiden på ferie i Thailand sammen med sine foreldre og besteforeldre. På mandag fylte niesen seks år og jeg tenkte at det var en god idé og ringe og gratulere henne med dagen. Etter litt om og men fikk jeg bursdagsbarnet på tråden:
Frøken M: Gratulerer med dagen!
Makeløs Niese: …
Frøken M: Hallo?
Makeløs Niese: Hei!
Frøken M: Har du bursdag i dag? Gratulerer!
Makeløs Niese: Nei, det var i går.
Frøken M: Hvah? *veldig pinlig berørt over å ha tatt feil av dagene*
Makeløs Niese: Eller, det var dagen før i går.. Eller, i overigår.. Eller..
Frøken M: *begynner å bli mistenksom*
Makeløs Niese: Vi har vært på McDonalds!
Frøken M: Så morsomt da! Er det fint i Thailand?
Makeløs Niese: Ja. Vil du snakke med Makeløs Nevø?
Frøken M: Gjerne!
Makeløs Nevø: (mumlemumle)
Frøken M: Hei du!
Makeløs Nevø: (helt stille)
Frøken M: Hva gjør du for noe? Har du vært på McDonalds?
(hvisking i bakgrunnen, han mottar tydeligvis instruksjoner fra sin mor)
Makeløs Nevø: Hei tante Makeløs!!
Frøken M: Hei!
Makeløs Nevø: Jeg har fått et romskip!
Frøken M: Åh, så moro. Det gleder jeg meg til å se!
Makeløs Nevø: Ja. Hadet!
Etter dette var jeg fremdeles ganske forvirret over Makeløs Niese sine påstander om at hun allerede hadde hatt bursdag, men så fikk jeg snakke med hennes mor som kunne bekrefte at jeg ikke hadde tatt feil av dagene. Saken var at bursdagen falt på en reisedag, derfor hadde de feiret en dag for tidlig (”for hun vet jo ikke forskjell på femte og sjette oktober uansett..”). Og for at Makeløs Niese ikke skulle skjønne at de hadde lurt henne så skyldte de på tidsforskjellen når noen fra Norge ringte og gratulerte ”dagen etter”. Sleipingene.
(Kunstverket over er selvsagt laget av bursdagsbarnet selv, da hun og jeg var på Afrikansk Lekestue i februar).
Hvis du likte denne posten, så liker du kanskje også:



3 kommentarer, Legg igjen kommentar eller Ping
Tjihiii…. Lure foreldrene, vil jeg si!
Et barn i min relativt naere familie ble foedt paa julaften en gang paa aattitallet. Da hun ble gammel nok til aa ’skjoenne’ bursdagsfeiring som noe annet enn en morsom dag (fire aar, kanskje?) lot de henne velge en vilkaarlig dag paa kalenderen og DET ble hennes ‘bursdag’ frem til hun var ferdig med skolealder. Dvs hun og gjestene visste alltid at det egentlig var julaften, men hun fikk samme dato for bursdagsfester og markeringer osv gjennom hele oppveksten. Det funka bra, tror jeg.
Men du…er det mulig aa faa vaere med paa romskiptur en gang?
[Svar]
October 9th, 2008
*smile*
[Svar]
October 10th, 2008
Alter Ego: Oi, lurt! Og mye lurere enn å lure en stakkars seksåring til å tro at hun har bursdag når hun ikke har det, bare fordi det var mest praktisk sånn..
Jeg håper også på romskiptur, skal høre med Makeløs Nevø neste gang jeg ser han!
Krissy: Ja, sant de er søte? *stolt tante*
[Svar]
October 10th, 2008
Skriv en kommentar til “Makeløs Niese blir lurt”