Jeg har lest en fantastisk bok, med en fantastisk tittel (The meaning of sunglasses - A guide to (almost) all things fashionable), skrevet av en fantastisk dame (Hadley Freeman, jobber for Vogue og The Guardian, hvor hun blant annet har sin egen fashionspørrespalte).
Dette er ikke den første boka om fashion jeg har lest og jeg må dessverre melde at bøker i denne sjangeren ofte er temmelig pretensiøse og dessuten sjelden inneholder noe vi ikke visste fra før. Denne boka er imidlertid åpenbart skrevet av en som har peiling og som kjenner moteindustrien fra innsiden, men som likevel er i stand til å se det hele med et skjevt blikk, ironisk distanse og en realistisk tilnærming.
Det er klart at det ikke er en ulempe at jeg er enig i mye av det hun sier (fløyel bør forbys, pels er unødvendig, dyreprint er tåpelig) men selv de tingene hun sier som jeg er uenig i (yoga er for de late, votter er bare for barn, vintage er snobbete) blir sagt på en så underholdende måte at det i grunnen ikke spiller noen rolle uansett. Dessuten er boka gull hvis du ønsker å lære noe om hvordan moteverden henger sammen - og hvis du likte denne posten så kommer du til å elske The Meaning of Sunglasses.
Og for at dere skal skjønne akkurat hvor festlig det er mulig å skrive om fashion, skal dere få noen sitater:
“Only the very young, for example, are (just about) tolerated for wearing T-shirts with silly slogans, simply because their brains are still soft and have yet to soak in the lesson that writing across one’s chest is not quite the last word in chic.”
“Name me a single time when long hair has improved a man’s look and I will personally come round to your house and tap-dance naked on your coffee table.”
“Women - kind of annoying, aren’t they? All that sobbing into their Chardonnay about men, counting the calories of a carrot juice and singing along to Chaka Khan with only a hairbrush and a mirror for special effects - pshaw! Oh, sorry - the spirit of a TV sitcom “writer” seems to have hijacked this book.”
Det finnes ingen relaterte poster.
Jeg liker denne posten!
7 kommentarer, Legg igjen kommentar eller Ping
Jeg har akkurat lest denne også og er veldig begeistret for damen. Og jeg hater alt som har med klær og mote å gjøre, so that’s saying something :)
[Svar]
November 5th, 2008
Ahhh, nydelig frøken Makeløs! Nå vet jeg hva jeg skal kjøpe til min moteinteresserte søster :) Takk, takk, takk!
[Svar]
November 5th, 2008
*fnise* Lurer på om det er for sent å ønske seg denne til jul (familien min er veldig tidlig ute)! På den annen side har jeg 600,- kr i gavekort på bokhandelene som driver og brenner litt i lommen min. Og så har de salg på Ark igjen - 3 pocket for prisen av 2….
[Svar]
November 5th, 2008
Stranger: Det var absolutt mitt inntrykk også, at denne boka kan man ha stor glede av selv om man ikke er særlig interessert i mote.
Astrid: Bare hyggelig, jeg har troen på at det kommer til å bli en suksess!
Delirium: Dette er en billigbok, så du har antagelig råd til å kjøpe den helt til deg selv. En passende fredagsgave for eksempel? Da blir det en bra helg!
[Svar]
November 5th, 2008
Jeg synes det var en riktig god ide! Jeg kan dra og fredagshandle bøker :) Noen som vet om Ark’en på Egertorget er levelig igjen eller driver de fortsatt og pusser opp? Det er så fin vanlig bokhandel - samt den beste Ark *peke over på tilbudet 3 for 2*.
[Svar]
November 5th, 2008
Delirium: Hurra! Jeg skal forbi Ark på Egertorget i ettermiddag, kan sjekke da.
[Svar]
November 6th, 2008
Skriv en kommentar til “The meaning of sunglasses”