På nyttårsaften spiste jeg middag sammen med Frøken Fräken, tre homoer og seks lesber. I tillegg til å spise fabelaktig mat, le ofte og hjertelig samt drikke mye vin, benyttet jeg anledningen til å få oppklart enkelte ting i forhold til dette med homoer/lesber/streitinger. Og siden jeg er ganske så grei, så videreformidler jeg det hele til dere.
Det første temaet var dette med fag hags. Frøken Fräken og jeg er jo det - åpenbart - men hva kalles heterofile menn som henger med lesbiske damer? Ingenting. Og hvorfor? Fordi det er så få av dem. Mens vi heterojentene liker å smykke oss med en homovenn eller ti, så er det av ukjente årsaker ikke like attraktivt for heterogutter å ha lesbevenninner. Jeg skjønner det ikke helt, for så vidt jeg vet så er lesbeporno særs poppis blant heterogutta (det sier hvertfall Virrvarr og jeg stoler på henne). Nå sier jeg jo ikke at heterogutta skal ha sex med lesbevenninnene sine akkurat, for alle vet jo at denslags (uansett legning) sjelden fører noe godt med seg, men sant. Du skjønner hva jeg mener.
En annen ting vi diskuterte var vennskap på tvers av legning. Hvem omgås? Ut fra et temmelig begrenset empirisk grunnlag kan vi slå fast at i den grad homoer har hetero kompiser så er det folk de har kjent fra før de kom ut/barndomskompiser. Lesber derimot, kan få nye hetero venninner hele livet. Men hvorfor? Ettersom hetero menn var den eneste gruppen som glimret med sitt fravær under denne middagen var det svært beleilig for alle oss andre å forklare det hele med at hetero menn er litt homofobe hele gjengen og at de derfor ikke vil bli venner med homo menn, med mindre de kjente dem den gangen man trodde de var hetero.
For dere som innbiller dere at homoer og lesber ikke sosialiserer, så kan vi altså slå hull på den myten med en gang. Og når middagen var fortært kunne Frøken Fräken og jeg ganske så selvtilfredse slå fast (litt lavt, for oss selv) at vi - hetero kvinner - er den eneste gruppen som er venner med alle.
Update: Noen har forsket ordentlig på saken!
(Bildet er stjålet fra Happy Doodle Land)
Det finnes ingen relaterte poster.

Jeg liker denne posten!
9 kommentarer, Legg igjen kommentar eller Ping
NB! Fordomsfull kommentar følger:
Kanskje det har med interesser å gjøre at ikke hetero menn og homser omgås? Kvinner og homoer liker jo mye av det samme. Altså klær, fashion, blomster, interiør, orlando bloom, sminke, osv.
Homoer er jo ofte bare kvinner med skjegg, så det er vel helt naturlig at disse omgås andre kvinner, eller hva?
Og forresten; det er ikke sånn at vi hetero menn synes lesbesex er så innmari kult. vi tar jo alt, men helst heterosex. lesbesex går til nød - men er jo myyyye bedre enn homsesex selvsagt.
Beklager om noen skulle føle seg støtt av fordommene.
[Svar]
January 7th, 2009
Usj, etter å ha vært gift meg ei lesbe så kan jeg vel si at jeg har blitt litt homofob etterpå, dritt lei dem alle sammen kort og godt.
Mennesker er greie ut fra hvem de er, hvis noen drar homo/lesbe kortet så kommer piggene med en gang. La dem gjerne være hva de vil, men for gudskyld ikke plag meg med det.
[Svar]
January 7th, 2009
Peter Andre: Ta det med ro, jeg er ikke støtt. Men enig er jeg ikke. De homoene jeg kjenner er definitivt ikke kvinner med skjegg :-)
Tja: Homokortet! Hva i all verden er det for noe? Aldri hørt om. Forøvrig er det vel sjelden en god idé å generalisere en hel gruppe ut fra ett eneste individ, men det er klart - drar man en Ross så har man jo krav på en viss forståelse..
[Svar]
January 7th, 2009
Jeg kjenner ikke noen homoer som er kvinner med skjegg jeg heller, men nå kjenner jeg bare 2 homser - som jeg vet om.
Du kan likevel ikke være uenig i at noen av homsene går så mye opp i “rollen” at de nærmest blir en parodi på seg selv? Jeg mener, noen homser er så feminine at selv kvinner rynker på nesen. Hva er greia med dette, du som vet? Og kanskje det er dette som grunnen til at de fleste heterofile menn “skygger unna” å inngå vennskap med homser?
Men jeg tror det har med interesser å gjøre. Vi menn møtes jo for å se fotball, snakke om fine damer og sport. Og kanskje møtes vi for å kjøpe verktøy. Og kanskje for å skru litt på bilene våre. Hvis ikke homser har disse interessene så blir det jo litt vanskelig, ikke sant?
[Svar]
January 7th, 2009
Jeg har fått presentert en teori om dette en gang, den gikk ut på at sånne lettere parodiske homser gjerne nettopp har kommet ut - og at de føler at de må ta igjen for det tapte på et vis. Eller evt at de tror at det er sånn man er når man er homo. Visstnok moderer de fleste seg etter hvert.
Haha, dere møtes for å kjøpe verktøy? Det mener du ikke - det er jo en parodi på hetero menn! :-D
[Svar]
January 7th, 2009
Hmmmm, jeg har homsevenner, har lesbebekjente, men til tross for visse ‘typiske greier’ hos noen av dem, så er de jo seg selv, og det er det som bety noe.
Min mann kommer helt greit ut av det, og har det hyggelig når vi er sammen med mine homsevenner, - og selv om vi ikke har sjekket det ut konkret, så tror jeg han hadde hatt det helt greit og hyggelig også med mine lesbebekjente.
Men nå er vi - godt voksne, - slik at dette med konkurranse, og slikt , det kommer ikke med.
Hva prøver jeg å si? Tja, vet ikke riktig, men vi har vel ikke noen voldsomt sterke antipatier verken den ene eller andre veien, - ikke mht dette i alle fall.
Frøkna har fine venner - av alle slag, - og det er det vi vil ha, ikke sant?
[Svar]
January 8th, 2009
Det empiriske grunnlaget ditt er begrenset, som du sier, så jeg er skeptisk. Jeg synes ihvertfall det høres merkelig ut om homofile menn ikke skal kunne bli kamerat med heterofile menn.
Men jeg vet jo ikke. Jeg har såvidt jeg vet ingen homofile venner selv, men det kan forklares statistisk. Vennekretsen min er såpass liten at det ifølge statistikken skal være mindre enn én homse blant dem. Ellers er det min erfaring at det å få nye venner etter - la oss si - fylte 30 år, er en temmelig sjelden hendelse. Uansett legning.
Jeg og kameratene mine møtes forresten aldri for verken å se fotball, snakke om fine damer, eller for å kjøpe verktøy. Kanskje vi egntlig er homser alle sammen, uten å vite det?
[Svar]
January 8th, 2009
På folkehøgskolen min bodde to gutter, la oss kalle dem Per og Pål, på samme rom. Pål hadde en sprudlende personlighet og noen litt veivete håndbevegelser, etterhvert gikk mange til Per og spurte nysgjerrig om Pål var homofil.
Et par måneder etter kom Per ut av skapet. Pål har fortsatt en preferanse for hunkjønn.
Kjæresten har forresten null interesse for sport, hakket mindre enn meg. Han låner fra verktøyskrinet mitt om han trenger slike ting, og fine damer diskuterer vi sammen. Blomster, moter, interiør og Orlando Bloom er samtaleemner som hadde lullet meg i søvn på no time.
Interessant at PAJ motsier stereotypen “menn liker lesbesex” rett etter å ha avslørt at han ser andre som stereotyper. Om du ikke passer inn selv er det godt mulig at resten av verden ikke gjør det heller :)
[Svar]
January 8th, 2009
Tonita: Så bra at mannen din kommer overens med dine venner - og det er jo bra uansett om de er homo eller hetero :-) Jeg har fine venner ja, heldige meg!
Abre: Jada, jeg er med på at grunnlaget er noe tynt. Men ta gjerne med i betraktningen at konklusjonene ble tatt på grunnlag av ikke bare de som var til stede, men også deres generelle oppfatning fra homo/lesbemijøet. Selv om det likevel ikke er nok til å bli en forskningsrapport akkurat, så hjelper det jo litt.
Er det virkelig så uvanlig å få nye venner etter fyllte 30? Det høres litt trist ut og i så fall er jeg glad for at jeg går mot strømmen!
Minnea: Folkehøgskoler er tydeligvis klekkesteder for veldig mange homofile, jeg hadde et par-tre som kom ut på den skolen jeg gikk på også :-)
Å sette andre i bås er et nyttig redskap for å navigere i samfunnet, men selv er vi helt unike individer alle sammen? :-)
[Svar]
January 8th, 2009
Skriv en kommentar til “Om streite kvinners generelle fortreffelighet”